Писателката Радостина Николова: Когато припознаем проблема за свой, ще помислим какво оставяме като наследство за децата си

Писателката Радостина Николова: Когато припознаем проблема за свой, ще помислим какво оставяме като наследство за децата си

Писателката Радостина Николова с нетърпение очаква да види творбите на децата от конкурса за плакат към инициативата „Да изчистим България заедно“. „Винаги много съм се впечатлявала от въображението на децата и това, което те могат да ни покажат на нас, възрастните. Затова нямам никакви колебания, че ще се справят с тази задача. Много съм нетърпелива да видя какво ще ни поднесат.“ – каза в интервю по bTV Radio членът на журито. Тя ще оценява творбите от конкурса „Добрият пример“ заедно с едно от най-обичаните лица на bTV Станислава Цалова, Иван Раденков – също детски писател, илюстраторът Милена Радева и създателката на сайта mamaninja.bg и майка на четири деца Мария Пеева. В конкурса към инициираната от bTV Media Group кампания „Да изчистим България заедно“ могат да участват деца на възраст до 13 години. Чуйте целия разговор тук.

bTV организира национален детски конкурс за плакат на тема „Добрият пример”

http://btvradio.bg/article/za-grada/btv-organizira-nacionalen-detski-konkurs-za-plakat-na-tema-dobrijat-primer.html

Няма ограничения в техниките, които малчуганите могат да използват в илюстрацията, чрез която да изразят разбирането си за отговорността на всички нас. Към нея трябва да има текст с призив за участие в Голямото чистене на 14 септември. „Бихме се радвали да чуем посланията на децата. Те могат да използват рими или пък мотивационни думи. Искаме да видим как те се чувстват в тази среда, защо искат да я променят и как биха насърчили родителите си и другите хора да се включат. Можем да обясним на децата каква е отговорността ни към нашата природа и към околния свят и е важно да видим какво имат да ни кажат.“ – съветва Радостина Николова.

От думите на децата ще разберем на какво ниво се справяме с отговорностите си и какво ни поставят те като задача за нашето бъдеще. „Ще обръщаме особено внимание на оригиналната идея, на посланието. Нека да участват всички, които имат какво да кажат и биха пожелали да изработят плакат – те просто няма да се състезават за наградите.“ – призова нашите слушатели Радостина Николова и цитира друг член на журито – Станислава Цалова, която в ефира на bTV обеща, че и тя ще изработи плакати с призив за участие.

С включили се над 400 000 души миналата година „Да изчистим България заедно“ е най-успешната доброволческа инициатива у нас. Заради рекордните резултати на 14 септември ние ще дадем старта на Световния ден на почистването, който ще завърши седмица по-късно в Хавай. „Вярвам, че тази година участниците ще бъдат още повече. От нас зависи да предадем добрия пример нататък – децата да растат с ясното съзнание, че трябва да пазят, а не след това да чистят.“ – посочва Радостина Николова.

През изминалите осем години изчистихме много отпадъци, премахнахме нерегламентирани сметища, а чрез кампанията започнахме да осъзнаваме връзката си със средата и повишихме нивото си на обществена отговорност. „Аз също много се припознавам в мисията на „Да изчистим България заедно“. Смятам, че кампанията успя да ни провокира да погледнем отвъд нашия микросвят и да започнем да мислим по-глобално за чистотата и за това колко е важно да осъзнаваме ролята си. Когато припознаем проблема като свой, ще помислим какво оставяме като наследство за децата си и какъв пример им даваме. Кампанията ни направи единни в обща цел. Хубаво е това да не остава в рамките на един ден, а да стане част от нашето самосъзнание, от ценностната ни система. Колкото повече такива инициативи се случват, получава се пречупване в самосъзнанието, започваме да се чувстваме част от общността и поемаме своя дял от отговорността.“

„Да изчистим България заедно“ ни даде хоризонт и перспектива, които са нужни, за да излезем от затварянето на проблема в днешния ден и да работим за по-доброто бъдеще. Когато една градинка е изчистена няколко пъти, хората се научават да я пазят и тогава живеещите в района могат да помислят за нея в друг аспект – как да я поддържат, обновяват и обогатяват с растителност и удобства. „Това е идеята – да стигнем до момент, в който мислим чисто, да си създадем навик да пазим.“ Мотото на кампанията тази година е „Да дадем добър пример“, защото тя разширява обхвата си с нови възможности за доброволчество. Всеки от нас може да чисти, но и по друг начин да даде принос за по-добрата среда – обновяване на площадки и градинки, засаждане на дървета, ремонт на туристическата инфраструктура.

Творбите си за участие в конкурса „Добрият пример“ децата могат да изпращат до 5 септември на електронен адрес [email protected] заедно с попълнена и сканирана декларация за съгласие от страна на родителите/ настойниците. Имената на победителите журито ще съобщи на 12 септември на сайта на инициативата daizchistim.bg https://daizchistim.bg/, където са публикувани пълните условия за участие. Петнадесетте най-открояващи се творби ще получат грамота и пакет специални награди, включващ плюшена играчка Зеленко Зеленков, ключодържател с лика на талисмана на инициативата, тениска, шапка и многофункционална кърпа за глава, както и възможността да се срещнат с едни от най-изявените посланици на инициативата „Да изчистим България заедно“. Победителите ще имат шанса да се запознаят с най-новите технологии в областта на телевизията на специално организирано посещение в новото 360-градусово студио на bTV.

Радостина Николова посъветва родителите да не се намесват в работата на децата и да ги оставят сами да измислят посланията си: „Нека да видим детето какво ще ни каже самото то. Ще ми е много интересно да се докосна до детския прочит на нещата.“ Тя е убедена, че ако в съзнанието си създадем образа на среда, в която мечтаем да играем, да живеем и да растем, ще се потрудим, така че да се случи. Радостина Николова се върна към участието си в първото издание на „Да изчистим България за един ден“, когато е новодомка и със своите съседи почистват поляната до блока от строителни отпадъци. „Това ни помогна да създадем връзки, които впоследствие прераснаха в приятелства.“ Писателката ни даде пример за случай, в който можем да се справяме по-добре – тя отбелязва, че отпадъци, които трябва да изхвърлим разделно в съседния контейнер, нехайно пускаме в кофата за смет. „Никакво усилие не коства. Всичко е в главата ни – да се пречупи мисленето ни в правилната посока. И е хубаво да се говори за това колкото се може повече. Така стигаме до инициирането и на други добри дела.“

„Да изчистим България заедно“ с дигитална образователна инициатива във Viber, насочена към младите

http://btvradio.bg/article/za-grada/da-izchistim-balgarija-zaedno-s-digitalna-obrazovatelna-iniciativa-vav-viber-nasochena-kam-mladite.html

„Да изчистим България заедно“ ни призовава за участие и във Viber с анимирани стикери. След като ги изтеглим безплатно, се включваме в образователна куиз игра, която продължава до 3 септември.